Mk VIII Challenger

(1944 - 1945)

Бързият танк Challenger от Втората Световна война няма нищо общо с едноименния танк, който в момента е във въоръжение в армията на Великобритания.

Танкът бил конструиран на базата на изисквания от 1941 година, когато армията на Великобритания наредила да започне конструкцията на силен танк, който да разполага с достатъчно силно оръдие, което да може да унищожи дори и тежките германски танкове.

Като ефективно оръдие за този танк било избрано 17-либровото (76,2 мм) оръдие, чието развитие било завършено точно по това време. За база на танка било използвано шасито на танковете А27 - Centaur/Cromwell. Но за монтирането на голямото 17-либрово оръдие било нужно много по-голямо шаси, което да издържи на теглото на оръдието и купола. Освен това куполът трябвало да бъде уголемен за да може да побере голямото оръдие.

След издължаването на шасито на танка Cromwell със слагането на допълнителен чифт колела, средната част на танка могла да се разшири така, че да може да носи по-големия купол.

Така модифицираното шаси станало основа за танк, който бил означен като А30, а по-късно бил наречен Challenger.

Първият прототип на танка Challenger бил готов през март 1942 година. Както и други набързо сглобени танкове, така и танкът Challenger страдал от множество механични проблеми. Голямото шаси не могло да издържи масивния купол, освен това поместването на голямото 17-либрово оръдие в купола правела неговото обръщане твърде бавно. Затова било нужно да се намери ново решение за система за обръщане на купола на танка.

Като се има предвид големината на 17-либровите снаряди, танкът разполагал с малък брой такива. Допълнително място за още снаряди било намерено след демонтирането на картечницата в предната част на корпуса на танка.

Освен главното оръдие, танкът разполагал и с 7,92 мм картечница, монтирана до оръдието.

Най-големият проблем на танка Challenger било голямото му тегло. В приемливи граници било удържано само с помощта на отслабване на дебелината на бронята на танка. Тя била дебела от 20 до 102 мм.

Масовото производство на танка Challenger обаче се забавило и първите бойни машини били доставени в армията чак през март 1944 година. Тогава вече било късно за модифицирането на танка за десанта в Нормандия. Друг удар за танка Challenger било монтирането на 17-либровото оръдие на американския танк M4 Sherman (Sherman Firefly), и така въоръжените танкове получили повечето от задачите, които били предназначени за танковете Challenger.

Все пак някои танкове Challenger участвали в бойдо края на 1944. Много от тях били преместени в разузнавателни единици. С края на войната повечето танкове Challenger били извадени от служба.

Технически данни:

Mk VIII Challenger

Екипаж
5
Мотор

Rolls-Royce Meteor
600 к. с.

Тегло
33 т.
Макс. скорост
52 км/ч
Дължина
8,14 м.
Макс. ход
193 км
Ширина
2,9 м.
Въоръжение
1x QF 17-pounder
Височина
2,77 м.
1x 7,92 мм Besa MG
Броня
20 - 102 мм.

Arxion © 2007 - 2011