Mk VIII Cromwell

(1943 - 1945)

Разделянето на танковете на пехотни и бързи останало в Великобритания до края на Втората Световна война, въпреки, че другите страни нямали подобно разделяне. Разделянето продължило дори след като първите бързи танкове показали своите слаби места - бронята им била твърде тънка, а оръдията твърде малък калибър.

При търсенето на наследник на танка Crusader на първо място се поставили изискванията за по-добра защита и по-добро оръдие на танка. Това било свързано и с монтирането на много по-мощен двигател на новия танк.

През 1941 година била установена спецификацията на този танк, който получил работното название А27. На базата му два британски концерна сглобили два различни прототипа - А27L с мотор Liberty (основа за по-късния танк Centaur) и А27М с мотор Rolls-Royce Meteor, който станал основа за бързия танк Mk VIII Cromwell.

Първите танкове Cromwell излезли от заводите през 1943 година. При това първият модел (Cromwell I) бил въоръжен с две картечници Besa, вторият модел (Cromwell II) бил оборудван с по-широки вериги и разполагал само с една картечница. Първите три модела (Cromwell I, II и III) били въоръжени с 6-либрово оръдие (47 мм), но вече през 1943 година било решено, че по-новите модели ще бъдат оборудвани с по-мощното 75 милиметрово оръдие.

Производсвените капацитети по това време разрешили това изискване да бъде въведено бързо и вече Cromwell IV с 75 мм оръдие пристигнал при бойните части в началото на октомври 1943 година. След това 75 мм оръдие останало стандартно за следващите модели, чак до модела Cromwell VIII, който бил въоръжен с 94 мм гаубица и изпълнявал ролята на подкрепящ пехотата танк.

Танковете Cromwell в крайна сметка най-добре се доказали като тренировъчни машини. Но и в реални бойни условия качествата на танка били добре оценени - 75 мм оръдие вече могло да застраши почти всеки германски танк, а бронята на танка била по-дебела отколкото на другите бързи танкове - от 8 до 76 мм.

75 милиметровото оръдие използвало много от частите на 6-либровото и било едно ефективно оръжие в ръцете на британските танкисти.

По времето, когато танковете Cromwell вече били приготвяни за активна бойна служба, те били заменени от американския M4 Sherman, по изискване за стандартизиране на въоръжението и по този начин улесняване на работата на тиловите подразделения.

Cromwell обаче не си тръгнал без да участва в реален бой. Много от тези машини участвали в боевете като част от 7. бронирана дивизия след десанта в Нормандия. Благодарение на отличната мощност на двигателя Meteor танкът Cromwell бил харесан заради неговата надеждност и бързина.

Танкът Cromwell бил предшественик на танка Comet, може би най-успешния британски универсален танк в Втората Световна война.

Както е типично за повечето британски танкове, шасито на танка Cromwell било използвано за различни специализирани бойни машини.

На базата на Cromwell също така възникнал и проект за тежък танк с название А33, прототипите на който били сглобени през 1944, но в крайна сметка не бил поръчан за масово производство.

Технически данни:

Cromwell IV

Екипаж
5
Мотор

Rolls-Royce Meteor
600 к. с.

Тегло
28 т.
Макс. скорост
64 км/ч
Дължина
6,35 м.
Макс. ход
270 км
Ширина
2,9 м.
Въоръжение
1x QF 75 мм
Височина
2,49 м.
2x 7,92 мм Besa MG
Броня
8 - 76 мм.

Arxion © 2007 - 2011