Танковете на Втората световна война

 
Германия Италия Япония Русия САЩ Великобритания
 

Руските танкове


Танковете БТ са серия съветски кавалерийски танкове, които били произведени в голям брой между 1932 и 1941. С тънки брони, но добре въоръжени за времето си, те имат много по-голяма подвижност от всички други танкови дизайни по това време.
Т-26 бил съветски лек танк, който е бил използван в много конфликти през 30-те години на 20 век, както и през Втората световна война. Дизайнът му се базирал на британския танк Vickers 6-Ton, и е смятан за един от най-успешните танкови дизайни на 30-те.
Съветският Т-28 бил един от първите средни танкове в света. Прототипът бил завършен през 1931 и производството започнало в края на 1932. Бил пехотен танк, предназначен за проникване през укрепените вражески линии.
T-34 бил съветски среден танк произвеждан от 1940 до 1958. Той е познат като най-добрият танк, произведен в СССР по времето на Втората световна война и въпреки, че неговата броня и огнева мощ били по-малки от тези на танковете в късния етап на войната, той е считан за най-ефективният танк на войната.
Танкът Т-35 определено принадлежи към групата на най-неуспешните танкове в Съветската армия. Неговият дизайн бил измислен още в 30-те години, а първият прототип бил завършен през 1932 година. Външният му вид наподобявал този на Т-28.
Танкът Т-40 бил лек амфибиен танк използван от СССР по времето на Втората Световна война. Амфибийната способност била много важна за Червената армия, което подсказва производството на над 1500 амфибийни танкове през 30-те години на 20 век.
Лекият пехотен танк Т-50 бил сглобен от СССР през началото на Втората Световна война. Дизайнът на тази машина имал няколко напреднали идеи, но бил сложен и скъп, и само 69 от тези машини били завършени.
Разузнавателният танк Т-60 бил лек танк, произвеждан от СССР от 1941 до 1942. По това време били произведени над 6292 броя. Дизайнът на танка трябвало да замести стария Т-38 амфибиен танк. По-късно е заменен от танковете Т-70 и Т-80.
Силата на танковете КВ била в бронята, която дълго била непробиваема за всякакъв вид противотанково оръжие. Освен това танкът разполагал със сравнително добро оръдие, а също така безпроблемно се справял с пресечен терен.
Главната цел на Червената армия била да построи танк, който ще разруши вражеските укрепления и по този начин ще даде на нападащата пехота достатъчно голяма огнева поддръжка. Този нов танк станал известен като КВ-2А и бил въоръжен с 122 мм оръдие, модел 1938.
Новият танк се оказал по-добър във всички отношения от ИС-1. Куполът му бил по-добре оформен и в него се помещавало по-мощното 122 милиметрово оръдие тип D-25. Танкът първоначално се изработвал под названието ИС-122, но по-късно било прието названието ИС-2.
В края на 1944 година Съветският Съюз започнал производството на най-добрия съветски танк за Втората Световна война, който станал известен под названието на ИС-3. Той представлявал върховно постижение в танковото инженерство.

 

Други сайтове | Анкета | Банери | ©2007 - 2014 Arxion